Nowa Czytelnia - serwis literacki

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wydawnictwo AGORA prezentuje

W ostatnim czasie nakładem Wydawnictwa AGORA ukazały się dwie interesujące publikacje: "Love Vegan. Gotowy jadłospis na 21 dni" autorstwa Hanny Stolińskiej-Fiedorowicz, Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego oraz "Slash" Natalii Osińskiej. Uwadze czytelników polecamy również "Brudną piłkę" Rafaela Buschmanna i Michaela Wulzingera, która to pozycja pojawi się w księgarniach już za parę dni.

* * * * *

LOVE VEGAN. GOTOWY JADŁOSPIS NA 21 DNI

Hanna Stolińska - Fiedorowicz
Violetta Domaradzka
Robert Zakrzewski


Znani biegacze ultra i weganie, autorzy projektu Run Vegan i twórcy Biegu Wegańskiego, powracają z nową publikacją, w której zapraszają do zdrowego stylu życia - roślinnej kuchni i aktywności fizycznej. To pierwsza książka na rynku, w której znajdziecie gotowy jadłospis roślinny na 21 dni, szczegółowo zbilansowany i poparty rekomendacją dietetyka.

Jadłospis złożony z łatwo dostępnych i tanich produktów, oczaruje zarówno praktykujących wegan, jak i tych, którzy zaczynają swoją przygodę z kuchnią wegańską, a przede wszystkim rozwieje wątpliwości z długiej listy: skąd czerpać białko, gdzie jest żelazo, co jeść, by nie zabrakło wapnia w diecie roślinnej? Efekt szczegółowego bilansowania kalorii oraz mikro- i makroskładników czytelnik dostaje podany przystępnej formie jadłospisu.

Love Vegan zachęca do uprawiania sportu oraz gotowania pysznych i zdrowych potraw z warzyw, owoców, strączków, orzechów i zbóż. To praktyczny przewodnik, który krok po kroku prowadzi nas po kuchni wegańskiej. Książka zawiera gotowy i uniwersalny jadłospis wegański na 3 tygodnie, po 5 posiłków dziennie, w 3 poziomach kaloryczności, z gotową listą zakupów oraz szeregiem wskazówek do samodzielnego komponowania posiłków. Autorzy udzielają praktycznych porad: gdzie zrobić najlepsze zakupy, jak właściwie wybrać olej, czy warto kupować produkty BIO i eko, jak budować zdrowe nawyki żywieniowe i jak zmotywować się do uprawiania sportu.

Część napisana przez dietetyczkę Hannę Stolińską-Fiedorowicz pomoże nam samodzielnie dietę, tak by była bogata w witaminy, składniki mineralne i miała odpowiednią wartość energetyczną. Po 21 dniach z książką nabierzesz nowych, zdrowych nawyków i będziesz sam potrafił zbilansować pełnowartościowe posiłki roślinne. Masz smaka na krem z buraka? Pyszny pasztet szpinakowy przyprawia Cię o zawrót głowy? Pochłaniasz gulasz z bobu i pędzisz do przodu, a sałatka z jarmużu dodaje Ci animuszu?  Zakochaj się w Love Vegan. Z nimi to naprawdę proste!


"W zmianie nawyków żywieniowych najgorszy jest brak pomysłu na to co zjeść. Chyba, że znajdzie się książkę taką jak Love Vegan – z praktycznymi poradami i gotowym jadłospisem! Wtedy można z przyjemnością zanurzyć się w świecie pysznej i inspirującej kuchni roślinnej. Polecam tę odkrywczą i ciekawą kulinarną przygodę wszystkim, którzy chcą zdrowo i smacznie zjeść!" - Paulina Holtz

"Wiele osób, które chcą zmienić dietę, nie potrafi sobie wyobrazić życia bez mięsa, czy innych produktów odzwierzęcych. Książka Love Vegan w piękny sposób odpowiada na trudne pytania i inspiruje do radosnego, roślinnego szaleństwa na bazarze i w kuchni." - Paulina Przybysz


o autorach:


Hanna Stolińska - Fiedorowicz

Dietetyk kliniczny, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Współpracuje z osobami z problemem nadwagi i otyłości, chorób diet zależnych oraz będących na dietach alternatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem diet roślinnych.

Violetta Domaradzka
Od zawsze świadoma żywienia, weganka, biegaczka ultra. Kobieta z pasją. Inspiruje do działania innych. Ma na koncie 15 biegów górskich powyżej 100 kilometrów i wiele maratonów. Mama Poli.

Robert Zakrzewski
Od zawsze aktywny, od wielu lat biega. Kilka lat temu przeszedł na dietę roślinną. Aktywny uczestnik życia sportowego. Wziął udział w wielu maratonach, ultramaratonach i biegach górskich. Przebiegł 184 km w 24 godziny na roślinnym paliwie.

* * * * *


SLASH

Natalia Osińska

Bezpretensjonalna, pełna delikatnego humoru i mądrości życiowej - bynajmniej nie z podręczników psychologii - druga powieść Osińskiej potwierdza, że oto wyrasta nam nowa gwiazda literatury młodzieżowej. Slash, który dotyka problematyki LGBT, choć opowiada o (starszych) nastolatkach i dla nich jest w pierwszym rzędzie przeznaczony, zaciekawi każdego bez względu na wiek, komu bliskie są tolerancja i nie narzucanie nikomu własnej wizji świata. Leon i Tosiek to szczególna para, nie tylko ze względu na łączącą ich skomplikowaną relację emocjonalną, ale dlatego, że Tosiek jeszcze niedawno był… Antoniną.

Mimo, że Slash stanowi samoistną całość, warto przypomnieć, że w  „Fanfiku” - pierwszej części książki - nieszczęśliwa Tosia zdecydowała, że stanie się Tośkiem, a pogubiony Leon nabroił i musiał zmienić otoczenie. Ich związek nie należy do łatwych. Charyzmatyczny i towarzyski Tosiek chodzi własnymi drogami i ma 100 pomysłów na minutę. Skryty Leon okopał się w sobie i nie potrafi wyznać Tośkowi, co czuje, tak jak nie umie zdradzić mu sekretów z przeszłości, przez które musiał zmienić szkołę i odejść z domu. Prawda z pewnością zbliżyłaby ich do siebie, ale czy obaj są gotowi na szczerą rozmowę? Jak zareagują znajomi i rodzina, gdy dowiedzą się prawdy o nich samych i ich relacji?

"Nigdy nie nastawiałam się na to, że będę pisać o „młodzieży LGBT”. To wyszło przypadkiem. Zastanawianie się nad swoją orientacją / tożsamością jest po prostu jednym z ważnych, a mocno zaniedbanych przez mainstreamową literaturę elementów dorastania. W moim własnym odczuciu piszę po prostu o młodzieży, bo przecież obok Tośka i Leona są także ich koleżanki i koledzy ze swoimi własnymi problemami. Tosiek i Leon też mają troski najrozmaitszego kalibru, ich nieheteronormatywność jest tylko jedną z ich cech, poza nią tak jak inni martwią się maturą, mają swoje hobby i ambicje." - Natalia Osińska


"Natalia Osińska w mistrzowski sposób zrealizowała trudne literackie zadanie: przedstawiła swoich bohaterów tak, żebyśmy ich nie oceniali, empatycznie, ale też bez owijania w bawełnę. Autorka daje młodym ludziom swobodę wyboru, która uczy ich podejmowania decyzji - czasem trudnych i bolesnych. Powieść „Slash” nie tyle obala tabu związków nieheteronormatywnych, co pokazuje je w sposób zwyczajny i uniwersalny. Bo niezależnie od tego, ile mamy lat i kogo kochamy, to uczucia i umiejętność budowania relacji stanowią jeden z najważniejszych aspektów naszego życia."
- Sylwia Chutnik

o autorce:

Natalia Osińska - absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutowała w 2016 roku książką Fanfik, która została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2016 i wyróżniona w IX Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. W powieści Slash powracają bohaterowie Fanfika - trochę starsi i z nowymi problemami.


* * * * *


BRUDNA PIŁKA. Z ARCHIWUM FOOTBALL LEAKS

Rafael Buschmann
Michael WulzingerPiłka nożna to nie tylko czysty zdrowy sport, stadiony pełne rozemocjonowanych kibiców i mozolne treningi piłkarzy wchodzących w skład naszych ulubionych drużyn. To także podziemny świat i drugie, pozastadionowe życie, o którym nie mówi się głośno. O brudnych tajemnicach futbolu, wykradanych przez grupę młodych ludzi z Football Leaks opowiada książka Rafaela Buschmanna i Michaela Wulzingera pt. "Brudna piłka"

John to tajemniczy przywódca grupy ludzi tropiących skandale światowego futbolu, który połączył swoje siły z dziennikarzami z „Der Spiegel” i innych redakcji, by razem wyciągać na widok publiczny większe i mniejsze grzechy piłkarzy, menedżerów i prezesów piłkarskich. Dzięki nim zaglądamy za kulisy piłkarskiego biznesu. Czytamy o wielkich gwiazdach, które oszukują na podatkach, mimo, że pieniędzmi mogłyby palić w piecu; o piłkarskich kontraktach, w których wszystko jest wycenione: nie tylko bramki i wygrane mecze, ale też dobre i złe zachowania poza boiskiem. Poznajemy świat w którym każda kwota jest sprawą umowną: cena piłkarza, wysokość jego pensji, wysokość menedżerskiej prowizji. I niemal wszystko da się obejść jakąś tajną klauzulą.

"Autorzy książki to jednak przede wszystkim wielcy miłośnicy piłki nożnej - sportu który jak żaden inny angażuje miliony kibiców na całym świecie. Ekscytujemy się futbolowym spektaklem, nie chcąc widzieć jego ciemnej strony. Nawet John, który odkrywa przed światem wstydliwe tajemnice Cristiano Ronaldo, pozostaje jego kibicem. I  gdy Cristiano strzela gole, John skacze z radości krzycząc: to piłkarz wszech czasów! Tę książkę czyta się jak świetny kryminał. Futbol to wielkie emocje, olbrzymi wysiłek i poświęcenie, to szczere uczucia kibiców, ale też szemrane interesy, nieuczciwi prezesi, przekręty podatkowe, łapówki i gangsterskie porachunki. Futbol potrafi uzależnić, a Brudna piłka naprawdę wciąga. Polecam - nie tylko wielbicielom futbolu."
- Paweł Wilkowicz

o autorach:

John - tajemniczy młody Portugalczyk, który jest mózgiem Football Leaks, nadal ukrywa się przed światem. Na jego tropie są nie tylko policjanci, ale też prywatni detektywi i zwykli gangsterzy, nasłani przez tych, którym John ujawnianiem sekretów nadepnął na odcisk lub co gorsza, przykręcił kurek z pieniędzmi. Dla tych którzy go ścigają, John ma złą wiadomość: system Football Leaks działa tak, że jeśli John zniknie i nie będzie mógł przez dłuższy czas uruchomić komputera, komputer automatycznie roześle wszystkie zgromadzone tajemnice do Wikileaks i największych redakcji.

Rafael Buschmann
to syn Polaków, którzy wyemigrowali do Niemiec. Obsługuje największe piłkarskie turnieje jako reporter towarzyszący niemieckiej reprezentacji. To on był autorem głośnego jesienią 2017 roku wywiadu z Robertem Lewandowskim o polityce transferowej Bayernu i ograniczeniach Bundesligi. Rafael to jeden z najlepszych dziennikarzy młodego pokolenia, nie tylko sportowych. W “Spieglu” pisał też o tematach społecznych, aferach gospodarczych. Wielu dziennikarzy zabiegało o zaufanie Johna, ale udało się właśnie Rafaelowi. To przed nim John stanął i odsłonił trochę siebie, choć nadal ukrywa się pod pseudonimem.

Michael Wulzinger,
urodzony 3 stycznia 1965 roku w Dortmundzie. Studiował historię, naukę polityczną, język niemiecki oraz literaturę na uniwersytecie Albert-Ludwigs we Freiburgu. Jeszcze podczas studiów odbył liczne staże, między innymi. w "Frankfurter Rundschau", "FAZ" czy "Süddeutsche Zeitung", wolontariusz w "Rheinpfalz" w Ludwigshafen. Następnie Redaktor działu ekonomicznego w "Rheinpfalz" w Landau. Od stycznia 1996 do września 1997 redaktor działu sportowego w "Badische Zeitung" we Freiburgu. Od października 1997 roku pracował w redakcji SPIEGEL w Hamburgu, najpierw jako dziennikarz, potem kierownik działu sportowego, a we wrześniu 2016 r. przeniósł się do oddziału niemieckiego, koncentrując się na  badaniach dochodzeniowych.


źródło: inf. nadesłana / własne

 

wyszukiwarka

najnowsze recenzje

red. Małgorzata Durnowska

Wy-kasz się w kuchni...

- - - - -

Paweł Fortuna

Pozytywna psychologia porażki

- - - - -

Vincent Amiel

Niezawodne przepisy na każde...

oceny książek

* kiepska

** bardzo przeciętna

*** przeciętna książka

**** dobra książka

***** bardzo dobra

wywiady i reportaże

"Moje pisanie powoli zmienia się w regularną pracę" - Katarzyna Berenika Miszczuk

X X X X X

"Fascynuje mnie polski Lwów, którego już nie ma" - rozmowa z Pawłem Jaszczukiem

X X X X X

"Powołałam do życia bohaterkę, której jeszcze świat nie widział'"- wywiad z Ewą Zdunek

patronujemy

Bieg do gwiazd

Dominika Smoleń

^^^^^

Czas w dom zaklęty

Katarzyna Enerlich

^^^^^

Tajny agent

Joseph Conrad

^^^^^

Mąż zastępczy

Joanna M.Chmielewska

^^^^^

Córka Ewy

Honore de Balzac

^^^^^

Villette

Charlotte Bronte


INFORMACJA

Ta strona wykorzystuje pliki cookies
w celach statystycznych oraz w celu
dostosowania serwisu do indywidualnych
potrzeb osób odwiedzających. Zmiany ustawień
dotyczących plików cookie można dokonać
w dowolnej chwili modyfikując ustawienia
przeglądarki. Korzystanie z naszej strony
bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza,
że będą one zapisane w pamięci urządzenia.